AFRICA SOUTH
Last Placement: SEMIFINALIST (1974)
Representative: EVELYN PEGGY WILLIAMS
ALBANIA:
Last Placement: N/A
Representative: N/A
ALGERIA
Last Placement:
Representative:
AMERICAN VIRGIN ISLANDS (US VIRGIN ISLANDS 2010-)
Last Placement: 2011 (TOP 15)
Representative: ESONCIA MICTECIA VIERA
ANDORRA
Last Placement:
Representative:
ANGOLA
Last Placement: 2008 (TOP 5)
Representative: BRIGITH DOS SANTOS
ANTIGUA & BARBUDA
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: TAQIYYAH FRANCIS
ARGENTINA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: AMIRA HIDALGO
ARUBA
Last Placement: 2013 (TOP 20)
Representative: LARISSA LEEUWE
AUSTRALIA
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: SARAH MARSCHKE
AUSTRIA
Last Placement: 2007 (SEMIFINALIST)
Representative: CHRISTINE REILER
BAHAMAS
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: SIENNA EVANS
BANGLADESH
Last Placement: MISS WORLD 2018 (TOP 30 SEMIFINALIST)
Representative: JANNATUL FERDOUS
BARBADOS
Last Placement: 2018 (TOP 30 SEMIFINALIST)
Representative: ASHLEY LASHLEY
BELARUS
Last Placement: 2018 (TOP 5 FINALIST)
Representative: MARIA VASILEVICH
BELGIUM
Last Placement: 2018 (TOP 30 SEMIFINALIST)
Representative: ANGELINE FLOR PUA
BELIZE
Last Placement: N/A
Representative: N/A
BERMUDA
Last Placement: 1980 (SEMIFINALIST)
Representative: ZINA MARIE MINKS
BOLIVIA
Last Placement: 2014 (TOP 26)
Representative: ABDREA FORFORI
BONAIRE
Last Placement: N/A
Representative: N/A
BOSNIA & HERZEGOVINA
Last Placement: 2002 (SEMIFINALIST)
Representative: DANIJELA VINS
BOTSWANA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: PALESA MOFENE
BRAZIL
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: CAROLINE TEXEIRA
BRITISH VIRGIN ISLANDS
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: RIKKIYA BRATHWAITE
BULGARIA
Last Placement: 1995 (SEMIFINALIST)
Representative: EVGENIA KALKANDZHIEVA
BURMA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
CAMBODIA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
CAMEROON
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: AUDREY MONKAM
CANADA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: SVETLANA MAMAEVA
CAPE VERDE
Last Placement: N/A
Representative: N/A
CAYMAN ISLANDS
Last Placement: 1982 (SEMIFINALIST)
Representative: MAUREEN THERESA LEWIS
CHAD
Last Placement: N/A
Representative: N/A
CHILE
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: CAROL DRPIC
CHINA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: JIAN SIQI
COLOMBIA
Last Placement: 2021 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: ANDREA AGUILERA
CONGO (ZAIRE)
Last Placement: 1985 (SEMIFINALIST)
Representative: KAYONGA TETE
COOK ISLANDS
Last Placement: 2019 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: TAJIYA SAHAY
COSTA RICA
Last Placement: 1986 (SEMIFINALIST)
Representative: ANA LORENA GONZALEZ GARCIA
COTE D’IVOIRE
Last Placement: 2021 (2ND RUNNER UP)
Representative: OLIVIA YACE
CROATIA
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: TEA MLINARIC
CUBA
Last Placement: 1975 (3RD RUNNER UP)
Representative: MARICELA MAXIE CLARK
CURACAO
Last Placement: 2002 (SEMIFINALIST)
Representative: AYANNETTE MARY ANN STATIA
CYPRUS
Last Placement: N/A
Representative: N/A
CZECH REPUBLIC
Last Placement: 2021 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: KAROLINA KOPINCOVA
CZECHOSLOVAKIA (SPLIT TO CZECH & SLOVAK REP)
Last Placement: 1969 (SEMIFINALIST)
Representative: MARCELA BITNAROVA
DENMARK
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: NATASJA KUNDE
DOMINICA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
DOMINICAN REPUBLIC
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: EMMY PENA
ECUADOR
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: AMAR PACHECO
EGYPT
Last Placement: 1954 (WINNER)
Representative: ANTIGONE COSTANDA
EL SALVADOR
Last Placement: 2017 (TOP 15 SEMIFINALIST)
Representative: FATIMA CUELLAR
ENGLAND
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: REHEMA MUTHAMIA
EQUATORIAL GUINEA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
ESTONIA
Last Placement: 1999 (SEMIFINALIST)
Representative: KARIN LAASMAE
ETHIOPIA
Last Placement: 2003 (SEMIFINALIST)
Representative: HAYAT MOHAMMED
FIJI
Last Placement: N/A
Representative: N/A
FINLAND
Last Placement: 2014 (TOP 26)
Representative:
FRANCE
Last Placement: 2021 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: APRIL BENAYOUM
GABON
Last Placement: N/A
Representative: N/A
GAMBIA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
GEORGIA
Last Placement: 2003 (SEMIFINALIST)
Representative: IRINA ONASHVILI
GERMANY
Last Placement: 2010 (SEMIFINALIST)
Representative: SUSANNA MARIE KOBYLINSKY
GHANA
Last Placement: 2016 (TOP 20)
Representative: ANTOINETTE KEMAVOR
GIBRALTAR
Last Placement: 2013 (TOP 6)
Representative: MAROUA KHARBOUCH
GREAT BRITAIN
Last Placement: N/A
Representative: N/A
GREECE
Last Placement: 2003 (SEMIFINALIST)
Representative:
GREENLAND
Last Placement: N/A
Representative: N/A
GRENADA
Last Placement: 2007 (SEMIFINALIST)
Representative: VIVIAN CHARLOTT BURKHARDT
GUADELOUPE
Last Placement: 2012 (TOP 30)
Representative: BRIGITTE RAMASSAMY GOLABKAN
GUAM
Last Placement: 2012 (TOP 30)
Representative: GENEVA BOSKO
GUATEMALA
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: VIRGINIA ARGUETA
GUERNSEY
Last Placement: N/A
Representative: N/A
GUINEA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: NENE BAH
GUINEA BISSAU
Last Placement: N/A
Representative: N/A
GUYANA
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: JOYLYN CONWAY
HAITI
Last Placement: 1975 (5TH RUNNER UP)
Representative: JOELLE APOLLON
HAWAII
Last Placement: N/A
Representative: N/A
HONDURAS
Last Placement: N/A
Representative: N/A
HONG KONG
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: LILA LAM
HUNGARY
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: LILI TOTPETI
ICELAND
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: HUGRUN EGILSDOTTIR
INDIA
Last Placement: 2021 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: MANASA VARANASI
INDONESIA
Last Placement: 2021 (TOP 6 FINALIST)
Representative: CARLA YULES
IRELAND
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: PAMELA UBA
ISLE OF MAN
Last Placement: N/A
Representative: N/A
ISRAEL
Last Placement: 2012 (TOP 30)
Representative: SHANI HAZAN
ITALY
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: CONNY NOTARSTEFANO
JAMAICA
Last Placement: 2019 (WINNER)
Representative: TONI-ANN SINGH
JAPAN
Last Placement: 2018 (TOP 30 SEMIFINALIST)
Representative: KANAKO DATE
JERSEY
Last Placement: N/A
Representative: N/A
JORDAN
Last Placement: N/A
Representative: N/A
KAZAKHSTAN
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: GULBANU AZIMKHAN
KENYA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: SHARON OBARA
KOREA
Last Placement: 2017 (TOP 10 FINALIST)
Representative: HA-EUN KIM
KOSOVO
Last Placement: N/A
Representative: N/A
KYRGYZTAN
Last Placement: N/A
Representative: N/A
LATVIA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
LEBANON
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: PERLA HELOU
LESOTHO
Last Placement: N/A
Representative: N/A
LIBERIA
Last Placement: 2017 9TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: WOKIE DOLO
LITHUANIA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
LUXEMBOURG
Last Placement: N/A
Representative: N/A
MACAU
Last Placement: 2017 (TOP 15 SEMIFINALIST)
Representative: LAN WAN-LING
MACEDONIA FYRO
Last Placement: N/A
Representative: N/A
MADAGASCAR
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: NELLY ANJARATIANA
MALAWI
Last Placement: N/A
Representative: N/A
MALAYSIA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: LAVANYA SIVAJI
MALTA
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINLIST)
Representative: MICHELA GALEA
MARTINIQUE
Last Placement: 2018 (TOP 12 FINALIST)
Representative: LARISSA SEGAREL
MAURITIUS
Last Placement: 2018 (TOP 12 FINALIST)
Representative: MURIELLE RAVINA
MEXICO
Last Placement: 2021 (TOP 6 FINALIST)
Representative: KAROLINA VIDALES
MOLDOVA
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: ANA BADANEU
MONGOLIA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: BURTE UJIN-ANU
MONTE CARLO
Last Placement: 1953 (4TH RUNNER UP)
Representative: ELIZABETH CHOVISKY
MONTENEGRO
Last Placement: N/A
Representative: N/A
MONTSERRAT
Last Placement: 1964 9SEMIFINALIST)
Representative: HELEN JOSEPH
MOROCCO
Last Placement: N/A
Representative: N/A
MYANMAR
Last Placement: N/A
Representative: N/A
NAMIBIA
Last Placement: 2010 (SEMIFINALIST)
Representative: ODILE MADELINE GERTZE
NEPAL
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: NAMRATHA SHRESTHA
NETHERLANDS
Last Placement: 2015 (TOP 20)
Representative: MARGOT HANEKAMP
NEW ZEALAND
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: LUCY BROOK
NICARAGUA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: SHEYNNIS PALACIOS
NIGERIA
Last Placement: 2019 (TOP 5 FINALIST)
Representative: NYEKACHI DOUGLAS
NORTHERN IRELAND
Last Placement: 2021 (TOP 6 FINALIST)
Representative: ANNA LEITCH
NORTHERN MARIANAS
Last Placement: N/A
Representative: N/A
NORWAY
Last Placement: 2010 (5TH RUNNER UP)
Representative: MARIANN BIRKEDAL
PANAMA
Last Placement: 2018 (TOP 12 FINALIST)
Representative: SOLARIS BARBA
PAPUA NEW GUINEA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
PARAGUAY
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: BETHANIA BORBA
PERU
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: PAMELA SANCHEZ
PHILIPPINES
Last Placement: 2021 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: TRACY MAUREEN PEREZ
POLAND
Last Placement: 2021 (WINNER)
Representative: KAROLINA BIELAWSKA
PORTUGAL
Last Placement: 2012 (TOP 30)
Representative: MELANIE VICENTE
PUERTO RICO
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: ARYAM DIAZ
RHODESIA & NYASALAND
Last Placement: 1960 (SEMIFINALIST)
Representative: Jenny Lee Scott
RHODESIA
Last Placement: 1965 (6TH RUNNER UP)
Representative: LESLEY BUNTING
ROMANIA
Last Placement: 2006 (1ST RUNNER UP)
Representative: IONNA VALENTINA BOITOR
RUSSIA
Last Placement: 2019 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: ALINA SANKO
RWANDA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
SAO TOME & PRINCIPE
Last Placement: N/A
Representative: N/A
SAMOA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
SCOTLAND
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: KERYN MATTHEW
SERBIA
Last Placement: 2011 (TOP 30)
Representative: MILICA TEPAVAC
SERBIA & MONTENEGRO
Last Placement: N/A
Representative: N/A
SEYCHELLES
Last Placement: 1973 (SEMIFINALIST)
Representative: JUNE GOUTHIER
SIERRA LEONE
Last Placement: N/A
Representative: N/A
SINGAPORE
Last Placement: 2018 (TOP 30 SEMIFINALIST)
Representative: VANESSA PEH
SLOVAK REPUBLIC
Last Placement: 2016 (TOP 20)
Representative: KRISTÍNA ČINČUROVÁ
SLOVENIA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
SOMALIA
Last Placement: 2021 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: KHADIJA OMAR
SOUTH AFRICA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: SHUDUFHADZO MUSIDA
SOUTH SUDAN
Last Placement: 2015 (TOP 20)
Representative: AJAA KIIR MONCHOL
SPAIN
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: MARIA DEL MAR AGUILERA
SRI LANKA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: SADE GREENWOOD
ST. BARTHELEMY
Last Placement: 2011 (TOP 20)
Representative: JOHANNA SANSANO
ST. KITTS & NEVIS
Last Placement: N/A
Representative: N/A
ST. LUCIA
Last Placement: 2010 (SEMIFINALIST)
Representative: AIASHA TIERRA REBECCA GUSTAVE
ST. MAARTEEN
Last Placement: N/A
Representative: N/A
ST. VINCENT & THE GRENADINES
Last Placement: N/A
Representative: N/A
SURINAME
Last Placement: N/A
Representative: N/A
SWAZILAND
Last Placement: 1986 (SEMIFINALIST)
Representative: ILANA FAYE LAPIDOS
SWEDEN
Last Placement: 2017 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: HANNAH HAAG
SWITZERLAND
Last Placement: 2003 (SEMIFINALIST)
Representative: BIANCA NICOLE SISSING
SYRIA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
TAHITI
Last Placement: 2010 (SEMIFINALIST)
Representative:
TAIWAN
Last Placement: 1964 (2ND RUNNER UP)
Representative: LINDA LIN SU-HSING
TANGANYIKA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
TANZANIA
Last Placement: 2005 (TOP 6)
Representative:
THAILAND
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: NARINTORN CHADAPATTARAWALRACHOAT
TONGA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
TRINIDAD & TOBAGO
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: JEANINE BRANDT
TUNISIA
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: SABRINE MANSOUR
TURKEY
Last Placement: 2002 (WINNER)
Representative: AZRA AKIN
TURKS & CAICOS
Last Placement: N/A
Representative: N/A
UGANDA
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: OLIVER NAKAKANDE
UKRAINE
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: MARHARYTA PASHA
UNITED KINGDOM
Last Placement: 1997 (SEMIFINALIST)
Representative: VICKI-LEE WALBERG
URUGUAY
Last Placement: 2000 (4TH RUNNER UP)
Representative: KATJA ALEXANDRA THOMSEN GRIEN
USA
Last Placement: 2021 (1ST RUNNER UP)
Representative: SHREE SAINI
USSR
Last Placement: N/A
Representative: N/A
UZBEKISTAN
Last Placement: N/A
Representative: N/A
VENEZUELA
Last Placement: 2021 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: ALEJANDRA CONDE
VIETNAM
Last Placement: 2021 (TOP 12 SEMIFINALIST)
Representative: DOL THI HA
VIRGIN ISLANDS
Last Placement: N/A
Representative: N/A
WALES
Last Placement: 2019 (TOP 40 SEMIFINALIST)
Representative: GABRIELLA JUKES
WESTERN SAMOA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
YUGOSLAVIA
Last Placement: 2002 (SEMIFINALIST)
Representative: ANA SARGIC
ZAMBIA
Last Placement: N/A
Representative: N/A
ZIMBABWE
Last Placement: 2011 (TOP 15)
Representative: MALAIKA MAIDEI MUSHANDU
LINKS FOR:
THE WOMEN OF LAST PLACEMENT: MISS UNIVERSE
http://www.missosology.info/forum/viewt ... &t=1417276
THE WOMEN OF LAST PLACEMENT: MISS INTERNATIONAL
http://www.missosology.info/forum/viewt ... 7#p7014747